Webinar’a Katılın | Siber Tehditlere Karşı Güçlü Koruma

Kablosuz Ağ (Wireless) Sızma Testi

Kablosuz ağ sızma testi; kablosuz teknoloji ve standartları kullanılarak güvenlik açıklarını, yanlış yapılandırılmış erişim noktalarını ve zayıf güvenlik protokollerini tespit etmek için tasarlanan yetkili bir saldırı girişimidir. Bu saldırı girişimi ile kablosuz ağınızdaki güvenlik açıklarının bulunmasını, bu açıkların kapatılmasını ve siber suçluların oluşturduğu tehditleri önleme yollarının bulunmasına yardımcı olur.

 

Kablosuz ağlar, saldırganlar için standart bir kablolu ağdan çok daha kolay bir kullanım sağlar. Saldırganlar genellikle kablosuz ağları bir organizasyonun sistemlerine ideal giriş noktaları olarak kabul eder ve kablosuz ağ trafiği de kolayca kaydedilebilir. Böylelikle özel bilgileri, girişleri, şifreleri, intranet sunucusu adreslerini ve geçerli ağ ve istasyon adreslerini toplayabilirler. İnternet bant genişliğini çalabilir, spam iletebilir veya ağı başkalarına saldırmak için kullanabilirler.

 

Kablosuz Ağ Testi Kapsamı

  • Bilgi sızıntısı ve sinyal sızıntısı dahil Wi-Fi ağlarını belirleme,
  • Şifreleme işlemleri, kablosuz ağda oturum ele geçirme gibi şifreleme zayıflıklarının belirlenmesi,
  • Kablosuz veya kaçıran WLAN erişim kontrolü önlemlerini kullanarak bir ağa nüfuz etme fırsatlarını belirlemek,
  • Özel ağlara ve servislere erişmek için meşru kullanıcıların kimliklerini ve kimlik bilgilerini belirleme gibi içerikleri belirler.

 

Kablosuz Ağ Pentest (Sızma) Testi Aşamaları Nelerdir?

 

1-) Kapsam Belirleme 

Siber güvenlik uzmanları test için kullanacak ürünleri, test tarihini ve kapsamını belirlemek için şirket içi ekiple toplantı yapar.

2-) Keşif -Analiz

Siber güvenlik uzmanlarımız, kablosuz ağ açıklarını tespit etmek ve ilişkili risk seviyeleri belirlemek için bilgi toplar.

3-) Saldırı Girişimleri 

Uzmanlar risk altındaki tüm verileri ve varlıkları tanımlamak için belirlenmiş güvenlik açıklarından yararlanır ve ayrıcalıkları artırmaya ve ağ üzerinde geçiş yapmaya çalışır.

4-) Raporlama

Her kablosuz sızma testinin sonunda, her güvenlik açığı hakkında teknik bilgiler, riskleri belirten bir yönetici özeti ve bu sorunları gidermek için öncelikli bir önerilen çözüm eylemleri listesi içeren bir rapor hazırlanır.

Kablosuz Ağ Sızma Testi Hakkında Merak Edilen Sorular

Kablosuz Ağ sızma testi neden yaptırmalıyım?

Kablosuz ağınızın kurulumuna ne kadar veya ne kadar az önem verildiğine bakılmaksızın, işletmelerin ağ kaynaklarına ve veri sızıntısına yetkisiz erişimi engellemek için proaktif olarak güvenlikteki zayıflıkları araştırması gerekir.Çünkü Kablosuz Ağ üzerinde bulunan uygulamalarınızın herhangi bir güvenlik zafiyetine sebebiyet vermesi durumunda saldırganlar bu zafiyetten istismar ederek sistemlerinize zarar verebilir. Fakat Kablosuz Ağ Sızma Testi yaptırmanız dahilinde, güvenlik uzmanları sistemlerinizdeki güvenlik zafiyetlerini saldırganlardan önce bulup, sizlere bildirebilir.

Kablosuz Ağ testini ne sıklıkla yaptırmalıyım?

Kablosuz Ağınızda bir güvenlik zafiyeti olması durumunda saldırganlar bu zafiyeti sömürerek sistemlerinizi ele geçirebilir.Bu yüzden Kablosuz Ağ testinizin düzenli olarak 6 ayda bir yapılması önerilir.

Kablosuz Ağ testi sonrası ne yapmalıyım?

Kablosuz Ağ sızma testi sonrası, testi yapan güvenlik uzmanları detaylı bir rapor hazırlar.Bu rapor içeriğinde sistemlerinizde bulunan servisler hakkında bilgiler,bulunan zafiyetler ve bu konuları takiben çözüm önerisi sunulmaktadır.Testi yaptıran kurum veya şirketler gönderilen test raporlarını detaylı bir şekilde incelemeleri ve bulunan zafiyetleri kapatıp sistemlerini güvenli hale getirmeleri gerekmektedir.