Webinar’a Katılın | Siber Tehditlere Karşı Güçlü Koruma

Dijital Adli Bilişim

Genel tanımlaması, “Elektromanyetik, optik (dijital) ortamlarda bulunan, çalıştırılan veya bu ortamlarca taşınan her türlü data, ses, görüntü, sinyal veya bunların birleşiminden oluşan verinin elektronik (dijital ya da sayısal) delil niteliği taşıyacak şekilde tanımlanması, elde edilmesi, taşınması, saklanması, incelenmesi ve raporlanarak adli mercilere sunulması çalışmalarının bütünüdür.” olan dijital adli bilişim uzun süredir çok konuşulan ve üzerinde çalışılan konulardan biridir. Infinitum IT, mevcut en güçlü teknikleri kullanarak hukuk firmaları, şirketler ve devlet kurumlarına olağanüstü bilgisayar adli ve bilgi güvenliği hizmetleri sunmaktadır.

 

Adli Bilişim Proje Alanları

 

Çeşitli proje alanlarımız: Dijital Ticaret Gizliliği Hırsızlığı / Şirket Verilerinin Yanlış Kullanımının İncelenmesi, Çalışanların Yerine Getirdiği Faaliyetlere İlişkin İç Soruşturmalar, Dijital Dolandırıcılık ve Beyaz Yaka Siber Suçları, İnternet Araştırmaları, Genel Ticari ve İstihdam Davaları, Elektronik Saklanmış Bilgileri (ESI) Koruma, Bilgisayar Adli Bilişim Uzmanı Tanık İfadesi, Bilgisayar Adli Raporları ve Beyannameleri.

Dijital Adli Bilişim (Computer Forensic) Hakkında Merak Edilen Sorular

Neden Dijital Adli Bilişimi Hizmeti Kullanmalıyım?

Ses işleme becerisi de göz önünde bulundurduğumuz takdirde, dijital adli bilişim hizmeti ağ altyapınızın genel bütünlüğünü ve hayatta kalmasını sağlamanıza yardımcı olacaktır. Dijital adli bilişim hizmetini ağ ve bilgisayar güvenliğine “derinlemesine savunma” yaklaşımı olarak bilinen yeni bir temel unsur olarak görmeniz, kuruluşunuzun güvenliğine katkı sağlayacaktır.Örneğin, dijital adli bilişimin yasal ve teknik yönlerini anlamak, ağınız tehlikede olduğunda hayati bilgileri yakalamanıza ve davetsiz misafirin yakalanması durumunda hukuki süreci başlatmanıza ve yönetmenize yardımcı olacaktır.

Dijital Adli Bilişimi Göz Ardı Etmeniz veya Doğru Şekilde Uygulamamanız Durumunda Ne Olur?

Maruz kalabileceğiniz bir saldırı durumu için hayati önem arz eden delilleri yanlışlıkla imha edebilir veya adli delillerinizin mahkemede kabul edilemez olduğuna karar verildiği bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca, siz veya kuruluşunuz, yasal düzenlemelere uyumu zorunlu kılan ve belirli türde veriler yeterli şekilde korunmadığında sorumluluk yükleyen yeni yasalar uygulayabilir. Son yasalar, kuruluşların müşteri verilerini koruyamama halinde hukuk mahkemelerinde veya ceza mahkemesinde sorumlu tutulmasını sağlıyor.

Bir Dijital Adli Bilişim Soruşturmasının İçeriği Nedir?

İlk olarak, bilgisayarları araştıranlar, aramalarını yapılandırmak için aradıkları potansiyel kanıtları anlamalıdır. Bilgisayar yoluyla işlenen suçlar, çocuk pornografisinden kişisel bilgilerin çalınmasına ve fikri mülkiyetin tahrip edilmesine kadar, cezai faaliyet yelpazesinde çeşitlilik gösterebilir. İkinci olarak, araştırmacı kullanmak için uygun araçları seçmelidir. Dosyalar silinmiş, hasar görmüş veya şifrelenmiş olabilir ve araştırmacı kurtarma işleminde daha fazla hasarı önlemek için bir dizi yöntem ve yazılıma aşina olmalıdır.Dijital Adli Bilişim iki temel veri türü toplanmaktadır. Kalıcı veriler, yerel bir sabit sürücüde (veya başka bir ortamda) depolanan ve bilgisayar kapatıldığında korunan verilerdir. Geçici veriler, bellekte depolanan veya içinde mevcut olan ve bilgisayar güç kaybına uğradığında veya kapatıldığında kaybolacak verilerdir. Geçici veriler, kayıt defterlerinde, önbellekte ve rastgele erişim belleğinde (RAM) bulunur. Geçici veriler kısa ömürlü olduğundan, bir araştırmacının onu yakalamanın güvenilir yollarını bilmesi önemlidir.Sistem yöneticileri ve güvenlik personeli ayrıca, rutin bilgisayar ve ağ yönetim görevlerinin hem adli süreci (mahkemede kanıtların kabul edilebilirliği) hem de daha sonra tanımlama ve güvenlik olayı analizleri için kritik olabilecek verileri kurtarma yeteneğini nasıl etkileyebileceği konusunda temel bir anlayışa sahip olmalıdır.