Webinar’a Katılın | Siber Tehditlere Karşı Güçlü Koruma

Joker’s Stash Yayın Hayatına Son Veriyor

DarkWeb’in en büyük carding platformlarından bir tanesi olarak bilinen Joker’s Stash, Şubat ayı itibariyle yayın hayatına son vereceğini açıkladı. Son yıllara paylaşılan çalıntı kredi kartı bilgileriyle damga vuran forumun yayın hayatına neden son verdiği ise tam bir merak konusu.

Carding Nedir?

Kartlama ya da taraklama olarak dilimize çevirilen carding terimi kredi kartı bilgilerinin kopyalanarak kullanılmasını ifade etmektedir. Carding, bilgisayar korsanları tarafından pos cihazlarının yazılımının değiştirilmesi, kredi kartı bilgilerinin tutulduğu e-ticaret sitelerinin hacklenmesi veya direkt olarak son kullanıcının sisteminin hacklenerek kredi kartı bilgilerinin sızdırılmasıyla kredi kartı bilgilerinin kişinin haberi olmadan kullanılması şeklinde açıklanabilmektedir.

Kredi kartı bilgilerini yasa dışı yollarla elde eden korsanlar bu bilgileri illegal platformlarda satmakta veya direkt olarak kendi alışverişlerinde kullanmaktadır.

Joker’s Stash Nedir?

İllegal bir forum olan ve daha çok carding üzerine yoğunlaşan Joker’s Stash, kredi kartı bilgilerinin çalınıp satışa sunulduğu binlerce platformdan sadece bir tanesidir. 2014 yılının Ekim ayında yayın hayatına başlayan Joker’s Stash 2021 yılının Şubat ayında yayın hayatına son vereceğini duyurdu.

Covid-19 döneminde kullanıcı sayısı bir hayli artan carding forumu için kapanma kararının neden ortaya çıktığı ise tam olarak bilinmemekle birlikte konuyla ilgili birkaç tahmin yürütülmekte. Kullanıcı sayısının bu kadar artmış olmasına rağmen forumun yayın hayatına son vermesi akıllara forum yöneticilerinin ifşa olma ihtimallerinden endişe ettiklerini getiriyor. Kim bilir…

Kullanıcı sayısının artmış olmasına rağmen platformun düzenli kullanıcılarının paylaşılan kartların kalitesinin azaldığını ve paylaşımların gereken ilgiyi görmediği yönde açıklamalar yapmaları da gözden kaçmıyor. Anlaşılan o ki platformun kurucuları artık gereken ilgiyi gösterememeye başlamışlar.

En büyük carding platformlarından olan Joker’s Stash’ın kapanıyor olması siber suçlar açısından nebze azalmaya yönelik düşünceler oluşmasına neden olsa da, yapılan araştırmalar dijitalleşen dünyada siber suçların her geçen gün daha da arttığını gösteriyor. Joker’s Stash kapansa bile Altenen.is ve Cardingteam.cc gibi binlerce platform hala var ve var olmaya devam edecek gibi görünüyor.