Webinar’a Katılın | Siber Tehditlere Karşı Güçlü Koruma

APT Saldırı Simülasyonu

APT Nedir?

APT saldırıları, büyük şirket ve devletlerden veri sızdırmak veya ağ etkinliğini izlemek için tasarlanmış son derece özelleşmiş kötü amaçlı yazılımlar kullanılarak gerçekleştirilen büyük çaplı saldırılardır. APT saldırıları ağa erişim sağlama ve uzun süre tespit edilmeden ağda kalma prensibiyle çalışır

 

APT Saldırı Simülasyonu Nedir?

 

APT saldırı simülasyonu, kurumun olası APT saldırılarına karşı hazırlıklı olması için gerçek bir saldırı senaryosu simüle edilerek kurumdaki güvenlik açıklarının tespit edilmesini kapsar. Test sonuçlarının detaylı bir şekilde çözüm önerileri ile birlikte raporlanması kurumu gerçek siber saldırılar için daha güvenli hale getirir.

 

APT Saldırı Simülasyonu Metodolojisi

 

Erişim Kazanma

-Phishing e-postaları veya kötü amaçlı yazılımlar kullanarak sisteme güvenlik açıkları yoluyla erişim sağlanır.

Dayanak Noktası Kurma

-Hedefe eriştikten sonra erişimi arttırabilmek ve fark edilmemek için yeniden kod yazma gibi kötü amaçlı yazılım teknikleri kullanılarak arka kapı ve tünel ağları oluşturulur.

Erişimi Arttırma

-Sistem kontrolünü arttırmak için başta idari hesaplara olmak üzere şifre kırma yöntemleri dahil çeşitli metotlar uygulanarak erişim arttırılır.

Yetki Alanını Genişletme

-Erişim kazanma sonrası kurum ağının diğer güvenli alanlarına ve sunuculara erişim kazanmak için şirket ağında yanal hareket alanını arttırılır.

Saldırıyı Gerçekleştirme

-Veriler merkezileştirilir ve istenen sistemlere aktarılır.

Tespit Edilinceye Kadar Sistemde Kalma

-Sisteme gerekirse tekrar erişebilmek için arka kapı oluşturulur ve sistemden veri toplanır.

APT Saldırı Simülasyonu Hakkında Merak Edilen Sorular

APT Saldırı Simülasyonunu ne sıklıkla yaptırmalıyım?

Kuruluşunuzun farkındalığını canlı tutabilmek ve önlemlerinizi geliştirebilmek adına alacağınız APT Saldırı Simülasyonu Hizmetinin altı aylık periyotlar ile gerçekleştirilmesi tavsiye edilmektedir.

APT Saldırı Simülasyonunu neden yaptırmalıyım?

Siber dünyanın en tehlikeli oyuncuları, hedefini ve zafiyetlerini sabırla araştıran, finansal veya motivasyonel desteğe sahip grupların yani APT gruplarıdır. Son derece özelleştirilmiş zararlı yazılımlar ile yapılan saldırılar ile ulaşabildikleri sistemlere zarar vererek uzun süre saklı kalabilirler. Olası bir APT saldırı karşısında göstereceğiniz davranışı analiz edebilmek oldukça önemlidir.

APT Saldırı Simülasyonu kapsamı nedir?

APT’lere karşı var olan güvenlik mekanizmalarını kontrol etmek ve dışarıya veri sızdırılabilecek kanalları tespit etmek, APT Saldırı Simülasyonu kapsamında yer almaktadır.