En yalın haliyle açıklamak gerekirse “deep web” ve “dark web”, biz internet kullanıcılarının sıradan arama motorları(Google, Bing vb.) aracılığı ile erişemediği adresleri temsil eder. Tek cümle ile açıklandığında aynı şeyi temsil ediyorlarmış gibi dursa da “deep web” ve “dark web” arasında önemli bir fark vardır. “Dark web”, arama motorları ile ulaşılamaması ile birlikte erişim için özel yazılımlar, konfigürasyonlar ve genellikle yetki gerektirmektedir.

İnternetin normal kullanıcılarından soyutlanmış, erişim için özel çaba gerektiren bir ağ parçasının var olması beraberinde gizemi ile anılıyor. Uyuşturucu ve silah tacirleri, kiralık suçlular gibi ağır suç işlenen platformlardan tutun da daha piyasaya sürülmemiş filmler ve erişimi pahalı olan kitaplara ücretsiz erişim gibi nispeten küçük suçlara kadar her türlü illegal aktivite bulunmaktadır.

Bilgi güvenliği başlığı altında incelememiz gerekirse, böyle bir yapının var olması beraberinde kötü amaçlı hacker’ların özgürce at koşturacağı bir alan anlamına gelmektedir. Günümüzde, internetin bu karanlık yüzünde, çalıntı kredi kartları, sızdırılmış veritabanları, bitcoin cüzdanları ve bunların ücretli/ücretsiz paylaşımı aktif olarak yapılmaktadır. Örneğin, 2011 seçimlerinde oy kullanan seçmenlerin bilgileri 400$’dan daha az bir miktarla satın alınabileceği gibi, 49 milyon vatandaşımızın MERNİS bilgilerine ücretsiz erişimde sağlanabilmektedir:

Deep Web ve Dark Web Nedir?

DARB WEB ERİŞİMİ VE TOR AĞI

Yazımızın ilk kısımlarında bahsettiğimiz internetin bu izole parçalarına bağlanmanın birkaç yolu bulunmaktadır. Kolay kurulumu ve büyük topluluk desteği ile birlikte Tor ağı, yani “The Onion Router”, en çok tercih edilen bağlantı biçimidir. I2P, Freenet ve şu an çoğu beta sürümünde olan bağlantı tercihleri, kurulum karmaşası yüzünden pek göz önünde bulunmamaktadır. Peki Tor ağı nedir ve nasıl çalışır?

Tor, kullanıcıların gerçek kimliğinden arınarak gönüllülük esasıyla yönetilen(!) bir ağa ve internete bağlanma olanağı sağlayan bir projedir. Tor projesi, bünyesinde herhangi bir “dedicated server” bulundurmaz. Aslında bütün trafik ve anonimleştirme mantığı kullanıcılar üzerinden yürür. Gönüllülük esasından kasıt da aslında budur. Birkaç bin adet masrafları gönüllüler tarafından karşılanan “node” olarak kullanılan sunucu bulunmasından ayrı olarak Tor ağına kullanıcı olarak dahil olmak, aynı zamanda bir başka kullanıcının proxy’si olarak anonimleştirmeye katkıda bulunmak anlamına da gelmektedir. Tor ağına dahil olan herkes ulaşılmaya çalışılan maksimum anonimliğe bir miktar katkıda bulunmuş olur.

Bağlantı sağlandıktan sonra herhangi bir adrese istekte bulunulduğunda istek hedefe ulaşmadan önce birden fazla rastgele “node” üzerinden geçer. Akan bu trafik şifreli olarak ve rastgele ilerler ve aslında “gizlilik(!)” bu şekilde yürütülmektedir. Yani Tor aslında sizin IP adresini gizlemez. Bunun yerine rastgele “node”lar üzerinden istek-cevap döngüsü sağlanır. Yaptığınız isteğin hedefinde aslında bir proxy tarayıcı olup geriye doğru tarama yapmak isteyen biri olsa bile bulacağı şey size ait olduğu bilgisinden emin olamadığı rastgele bir IP adresi olacaktır.

TOR AĞI İLE DARK WEBE NASIL BAĞLANILIR?

Tor ağına bağlanmak için ihtiyacımız olan yazılım torproject.org üzerinde bulunmaktadır fakat dünyada Rusya, İran, Irak vb. birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de engelli olduğundan bu adrese doğrudan erişim sağlanamamaktadır. Tor Browser indirmek için ilk önce bir VPN servisi aracılığı ile siteyi ziyaret edip dosyayı indirebilmekteyiz. Sürecin çabuk işlenmesi açısından örnek vermek gerekirse Opera Browser’ın ücretsiz sağladığı VPN özelliği kullanılarak torproject.org ziyaret edilebilir:

Deep Web ve Dark Web Nedir?

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ İÇİN KURULUM

1- Tor Browser başarıyla indirildikten sonra ilk adım olarak dosyayı çalıştırıyoruz ve dil seçimini tercih ediyoruz.

Deep Web ve Dark Web Nedir?

2- Daha sonra yazılımın hangi dizine kurulacağını seçtikten sonra devam ediyoruz.

Deep Web ve Dark Web Nedir?

3- Kurulum aşamasının tamamlanmasını bekliyoruz ve bittikten sonra Tor Browser’ı çalıştırıyoruz.

Deep Web ve Dark Web Nedir?

4- Açılan ilk ekranda direkt bağlan butonuna basmak yerine “yapılandır” butonuna basıyoruz.

Deep Web ve Dark Web Nedir?

5- Yapılandırma ekranında, “Bulunduğum ülkede Tor ağı engelleniyor” ve ardından “Hazır Köprülerden Seçin” seçeneklerini işaretliyoruz. Eğer bağlantı sorunu ile karşılaşırsanız “torproject.org üzerinden bir köprü isteyin” seçeneği ile ilerleyebilirsiniz.

Deep Web ve Dark Web Nedir?

6- Kurulum başarıyla tamamlandıktan sonra browser kendiliğinden açılacaktır.

Deep Web ve Dark Web Nedir?
Deep Web ve Dark Web Nedir?

MACOS İŞLETİM SİSTEMİ İÇİN KURULUM

1- İndirilen “dmg” uzantılı dosyaya çift tıkladıktan sonra açılan pencerede Tor Browser ikonunu Uygulamalar klasörüne sürükleyip bırakıyoruz

Deep Web ve Dark Web Nedir?

2- Yükleme işlemi bu aşamada tamamlandı. Daha sonra çift tıklayıp direkt bağlanmak yerine “Yapılandır” seçeneğine ilerliyoruz. Karşımıza çıkan ekranda köprü seçimiz yapacağız. Eğer “Hazır Köprülerden Seçin” seçeneği ile bağlanamazsanız aşağıdaki gibi Tor ağından köprü talep ederek bağlantı kurabilirsiniz.

Deep Web ve Dark Web Nedir?

3- Yapılandırma ayarları da tamamlandıktan sonra özgürce dolaşabilirsiniz.

Deep Web ve Dark Web Nedir?