Webinar’a Katılın | Siber Tehditlere Karşı Güçlü Koruma

Ağ Adli Bilişimi (Network Forensic)

Ağ adli bilişimi, bir ağ veya ağ olayları hakkında bilgi elde eden ve analiz eden araştırmaları ifade eder. Adli bilişim alanında oldukça yeni olan bu alan, bilgi toplanıp delil elde edilmesi ve sızma testi amacı ile bilgisayar ağlarının izlenip, ağlardan toplanan verilerin analiz edilmesi süreçlerini kapsamaktadır. Ağ adli bilişim yöntemleri yaygın olarak değişmektedir. Bazı araştırmalar, bir ağdaki tüm trafiği izlerken diğerleri ise daha spesifik ve hedeflenmiş gözlemler kullanır. Ağ adli takibi yürütenler, ağ olayları için dijital zaman çizgileri oluşturmayı ve IP adresleri ve şifrelenmiş / şifrelenmemiş mesajlaşma dahil olmak üzere başka tür ağ kullanım gerçeklerini toplamaya çalışabilirler.

Ağ Adli Bilişim Süreçleri

Infinitum IT uzman ekibi şirketler için, ağ trafiği yakalama ve analizi, ağ performansının değerlendirilmesi, anormalliklerin tespiti ve kaynakların kötüye kullanılması, kullanılan ağ protokollerinin belirlenmesi, birden fazla kaynaktan toplanan verilerin analizi ve korunması, güvenlik incelemeleri ve olay yanıtı, fikri mülkiyetin korunması çalışmalarını sunmaktadır. Aynı zamanda çalışmalarımız bir saldırıya daha hızlı bir olay yanıtı sağlar ve saldırıları, önceki saldırıların trafik verisi kayıtları ile ilişkilendirerek gelecekteki saldırıları tahmin etmek için çeşitli yöntemler sağlar.

 

Ağ Adli Bilişim (Network Forensic) Hakkında Merak Edilen Sorular

Neden Ağ Adli Bilişimi Hizmeti Kullanmalıyım ?

Geleneksel olarak, kuruluşlar güvenlik ve ağ performansı sorunlarını daha çabuk çözmek için sistematik bir yaklaşıma ihtiyaç duyduklarını fark ettiklerinde ağ adli bilişimi hizmetine yatırım yaptılar. Bu hala doğru, ancak 10G ve daha hızlı ağlar çağında, adli bilişim hizmeti, kuruluşların ağlarını 5Gbps veya daha yüksek hızlarda geçtikleri trafiğin ayrıntılı analizini yapabilmeleri nedeniyle yeni ve daha da büyük önem kazanmıştır. Günümüzün ağları o kadar çok veri iletmektedir ki, trafiği izlemenin ve sorunları gidermenin tek yolu ilk önce onu kaydetmektir. Bu nedenle, ağ adli bilişim hizmeti güvenlik saldırılarının kanıtını bulmak için hala paha biçilmez bir araç olmakla birlikte, modern ağları ayrıntılı bir şekilde analiz etmek için artık “olması gereken” bir araçtır.

Ağ Adli Bilişimi Hizmetini Ne Zaman Kullanmalıyım?

Network Forensic hizmeti, günümüzün yüksek hızlı ağlarındaki performans, güvenlik ve politika sorunlarını çözmek için birçok duruma uygulanabilir. Bu durumlara:• Güvenlik saldırısının kanıtını bulma • Aralıklı performans sorunlarını giderme • BT ve İK politikalarına uygunluk için kullanıcı etkinliğini izleme • Veri sızıntılarının kaynağını tanımlama • Ticari işlemleri izleme • IP üzerinden VoIP ve videoda sorun gidermegibi örnekler verilebilir.

Ağ Adli Bilişimi Hizmetini Kullanmak İçin Neye İhtiyacım Var

Network Forensic hizmeti kullanımının kolaylaştırılması için üç temel yetenek gerekmektedir:• Veri Yakalama ve Kaydetme: Herhangi bir paketi düşürmeden veya kaçırmadan, 10G ve hatta 40G dahil olmak üzere yüksek verimli ağlardan çok sayıda terabayt veri yakalama ve saklama yeteneği.• Veri Keşfi: Veriler depolama ortamına kaydedildikten sonra, çözüm, ilgilenilen belirli öğeleri, örneğin IP adresini, uygulamayı, bağlamı vb. Kullanarak filtrelemek için bir araç sağlamalıdır. Belirli ağ görüşmelerini veya bireysel paketleri zamanında bulmak için.• Veri Analizi: Ağ olaylarının içeriğini açıklayan uzman analizi de dahil olmak üzere otomatik analiz, BT mühendislerinin anormal veya diğer önemli ağ olaylarını hızlı bir şekilde tanımlamasına yardımcı olur. Bunlar tanımlandıktan sonra içeri girip uygun düzeltmeleri yapabilirler.