Webinar’a Katılın | Siber Tehditlere Karşı Güçlü Koruma

Adli Bilişim (Computer Forensics) Hizmeti

Adli Bilişim (Computer Forensics) hizmeti elektronik ortamda yer alan verilerin hukuki davalarda delil olarak kullanılmasını hedefleyen bir siber güvenlik hizmetidir. Infinitum IT olarak sağladığımız adli bilişim hizmetlerinin detaylarına değinmeden önce adli bilişim nedir sorusuna yanıt vermek gerekmektedir…

Adli Bilişim Nedir?

Adli bilişim hizmeti, mahkemelerde delil olarak sunulmak amacıyla elektronik ortamlarda kullanılan ses, görüntü, video ve mesaj içeriği verilerin raporlanmasını sağlayan bir siber güvenlik hizmetidir.

Mavi Takım (Blue Team) üyeleri tarafından ve adli bilişim uzmanları tarafından sağlanan adli bilişim hizmetiyle sistemleriniz detaylı bir şekilde incelenmekte ve ardından gerekli rapor hazırlanarak hukuki sürecin başlaması sağlanmaktadır.

Adli bilişim hizmetinin gereksinimi genellikle bir siber olay yaşandığında ortaya çıkmaktadır. Bu sebepten öncesinde Siber Olaylara Müdahale (Incident Response) Hizmeti ve ardından adli bilişim hizmeti verilmektedir.

Adli Bilişim Hizmetinin Aşamaları Nelerdir?

Adli bilişim hizmetinin aşamaları 4’e ayrılmaktadır.

  • Delillerin Tanımlanması: Bu aşamada yaşanan olay neticesinde mahkemede delil olarak kullanılabilecek veriler belirlenir. Ardından delillerin toplanabilmesi için en uygun strateji belirlenir.
  • Delillerin Toplanması: Toplama aşamasında, ilk aşamada belirlenen deliller gerekli teknik adımlar uygulanarak raporlamak üzere toplanır. Bu adımda sistem kopyası oluşturmak ve RAM imajı almak gibi teknikler uygulanır.
  • Verilerin İncelenmesi: İnceleme aşamasında bir önceki aşamada toplanan deliller tek tek kontrol edilir ve delil olarak kullanılıp kullanılamayacağı netleştirilir. Delil değeri görebilecek veriler bir sonraki adımda raporlanmak üzere kullanılır.
  • Raporlama: Raporlama aşamasında, toplanan tüm veriler mahkemede sunmak üzere rapor haline getirilir ve ilgili kişilere iletilir.

Adli Bilişim Hizmeti Kaça Ayrılır?

Infinitum IT olarak değerli müşterilerimize sunduğumuz adli bilişim hizmeti yaşanan siber olayın bulunduğu kapsam doğrultusunda 2’ye ayrılmaktadır:

  • Ağ Adli Bilişimi (Network Forensic)
  • Mobil Adli Bilişim (Mobile Forensic)

Kimlerin Adli Bilişim Hizmetine İhtiyacı Vardır?

Adli bilişim hizmeti herhangi bir siber olay yaşayan ve hukuki süreçten geçmesi gereken tüm kurumların alması gereken bir siber güvenlik hizmetidir. Yaşanan siber olaydan en az zararlı kurtulmak ve daha iyi önlem alabilmek için Olay Müdahelesi ve Adli Bilişim hizmetlerinin bir arada alınması tavsiye edilmektedir.

Ayrıca cinayet ve hırsızlık gibi suç durumlarında da mağdurların ve suçlu kişilerin tespit edilebilmesi için zaman zaman adli bilişim hizmeti alınması gerekmektedir.

 

Kategoriler Makaleler