Webinar’a Katılın | Siber Tehditlere Karşı Güçlü Koruma

Mobil Uygulama Sızma Testi

Mobil uygulama sızma testi; müşteriler ile direkt etkileşime giren ve kurum için kritik öneme sahip mobil uygulamaların olası saldırı senaryoları simüle edilerek veri depolama, uygulama içi iletişim, kriptografik API kullanımı, platform etkileşimi, güvenlik yapılandırmaları, kaynak kodu ve güvenli ağ iletişimi gibi unsurların bu süreçten nasıl etkilendiğinin takip edilmesinde ve tespit edilen güvenlik açıklarının önlenmesinde görev alır. Mobil uygulamaların tüketicilerin hassas verilerini içermesi, mobil uygulama sızma testlerini kurumlar için kritik önem arz eden hale getirir.

 

Geniş çaplı bir mobil uygulama saldırısı saldırgana; veritabanı öğelerini görüntüleme, belgeleri görüntüleme, kullanılan teknolojiler gibi şirket ile ilgili teknik bilgileri açıklama, uygulama kısıtlamalarını atlama, hizmeti durdurma, kullanıcıları istenmeyen web sitelerine yönlendirme ve web sayfalarını engelleme gibi yetkiler verebilir.

Mobil Uygulama Metodolojisi

 

Keşif

Mobil uygulama testlerinin başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için test öncesi kurum ile ilgili gerekli bilgilerin toplandığı aşamadır.

Değerlendirme ve Analiz

Keşif aşamasında elde edilen bilgiler doğrultusunda test aşamasında yararlanılabilecek potansiyel giriş noktalarının ve sistemin zayıf yönlerinin değerlendirildiği ve analiz edildiği aşamadır.

Zafiyet İstismarı

Test aşamasında tespit edilen güvenlik açıklarından faydalanıldığı aşamadır.

Raporlama

Tespit edilen güvenlik açıklarının ve bu güvenlik açıklarına sunulan çözüm önerilerinin detaylı bir biçimde raporlandığı aşamadır.

Mobil Uygulama Sızma Testi Bileşenleri

  • Tehdit modellemesi
  • Tersine mühendislik
  • İkili güvenlik Analizi
  • Kod düzenleme saldırıları
  • Yetkilendirme ve kimlik doğrulama tabanlı güvenlik açıklarının istismarı
  • PII veri güvenliği analizi
  • Yeniden Test

Mobil Uygulama Sızma Testi Hakkında Merak Edilen Sorular

Mobil Uygulama sızma testi neden yaptırmalıyım?

Günümüzde mobil uygulamalar her alanda giderek daha fazla kullanıldığından, kötü niyetli saldırganlar için gittikçe daha ilginç hale geliyor.Bu nedenle,mobil uygulamaların tıpkı web siteleri gibi güçlü bir güvenliğine sahip olmaları gerekir.Çünkü mobil uygulama üzerinde bulunan uygulamalarınızın herhangi bir güvenlik zafiyetine sebebiyet vermesi durumunda saldırganlar bu zafiyetten istismar ederek sistemlerinize zarar verebilir.Fakat Mobil Uygulama Sızma Testi yaptırmanız dahilinde, güvenlik uzmanları sistemlerinizdeki güvenlik zafiyetlerini saldırganlardan önce bulup, sizlere bildirebilir.

Mobil Uygulama sızma testini ne sıklıkla yaptırmalıyım?

Mobil uygulamaların testi genellikle güncelleme sonrasında yapılır.Çünkü geliştiriciler uygulama üzerinde herhangi bir değişiklik veya düzeltme yapmış olur.Bu yüzden uygulamada güvenlik zafiyeti çıkma olasılığı yüksektir.Bunun haricinde düzenli olarak 6 ayda bir Mobil uygulama sızma testi yapılması önerilir.

Mobil Uygulama sızma testi sonrası ne yapmalıyım ?

Mobil Uygulama sızma testi sonrası, testi yapan güvenlik uzmanları detaylı bir rapor hazırlar.Bu rapor içeriğinde sistemlerinizde bulunan servisler hakkında bilgiler,bulunan zafiyetler ve bu konuları takiben çözüm önerisi sunulmaktadır.Testi yaptıran kurum veya şirketler gönderilen test raporlarını detaylı bir şekilde incelemeleri ve bulunan zafiyetleri kapatıp sistemlerini güvenli hale getirmeleri gerekmektedir.