Siber tehdit istihbaratı, kurum ve kuruluşlara herhangi bir seviyede iş unsurları ve güvenliğine zarar verebilecek tehditler hakkında tanımlanmış, toplanmış ve zenginleştirilmiş verilerin bir süreçten geçirilerek analiz edilmesi sonucu saldırganların motivasyonlarını, amaçlarını ve kullandıkları metotları tespit etmektir.

Yapılan analizlerde, saldırıların büyük bir kısmının önceden hacklenmiş, zombi haline getirilmiş veya aynı IP adresleri üzerinden gerçekleştirilen saldırılar olduğu gözlemlenmektedir. Çeşitli analiz sonuçlarına göre, siber tehdit istihbaratı kullanarak bu tip yaygın saldırılar için merkezi tespitler yapılabileceği ve engellenebileceği ispatlanmıştır. Bu noktada istihbarat servisleri kullanılarak saldırıların önceden tespit edilebileceği rahatlıkla söylenilebilir.

Siber tehdit istihbaratını, bu değerlendirmelerin elektronik ortamlarda yapılarak; bir IP adresinin, sosyal mühendislik saldırılarının, kötücül bir yazılım dağıtımı veya hangi ip adreslerinin saldırı aldığı gibi tespitler ve analizleri üzerinden bilgi toplama işlemlerinin bütünü olarak da tanımlayabiliriz.

Infinitum IT Labs’ın siber tehdit istihbaratı servisi, hizmet ettiği her bir kurumun bulunduğu ülkeye özel siber saldırgan platformları dahil olmak üzere, World Wide Web’de ve Deep Web’te yer alan yüzlerce platformun, özel olarak geliştirilen sensörler ile takibini gerçekleştirerek, tespit edilen her bir tehdidi analiz ederek doğrular, engellenmesi için gerekli eylemleri yerine getirir ve bu süreci size özel sunulan web kontrol paneli üzerinde sizinle paylaşır.

Bu kapsamda başlıca sunulan servislerimizden birkaçı aşağıda listelenmiştir:

  • Siber Saldırı İstihbaratı
  • Güvenlik Zafiyeti İstihbaratı
  • Veri Sızıntısı İstihbaratı
  • BlackList İstihbaratı
  • Zararlı Yazılım İstihbaratı ve Analizi
  • Endüstriyel Siber Suç Tahminleri