Yük Testleri

Bir yük testi, belirli işlevlerdeki eşzamanlı talepler altında sistemin işlevselliğini test etmek için, bir sisteme belirli sayıda talepte bulunulması için planlı yapılan bir testtir. Test, bir web sisteminin beklenen bir hacim trafiğinin idare edebilmesini ve bu nedenle bazen hacim testi olarak adlandırılmasını sağlar. Bir yük testinin amacı, bir sistemin beklenen hacminin minimum kabul edilebilir performans düşüşüyle idare edebileceğini kanıtlamaktır.

Stress testi ise bir sistemin eşzamanlı isteklerinin sayısını, performansın düştüğü bir noktadan sonra (tam bir arıza noktasında bile) arttırmak için tasarlanmıştır. Bir yük testinin eşzamanlı kullanıcı sayısında zirveye ulaşması durumunda temel yüklenme, kaynaklar aşırı yüklenene kadar sistemdeki yükü arttırmaya devam edecektir. Bu, sistemin kendini nasıl ele aldığını ve sistemin düzgün bir kurtarma gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğini görmek için sistemi olası bir arıza durumuna itmektedir.
Bir yük testinin üst sınırlarını çalıştırırken, sistemi mevcut kaynakların sınırlarını aştığınız zaman, bir stres testi çalıştırmayı sonlandırabilirsiniz. Bu noktada, bir yük testinde, tipik olarak bir stres testi uygulandığında görülen arızalarla aynı olan hataları görmeye başlayabilirsiniz. Ancak bu iki test kesinlikle birbirinden bağımsız değildir.