IoT Güvenlik Testleri

Son yılların en büyük ve en popüler teknolojilerinden olan IoT, operasyonel verimliliğin iyileştirilmesinde oldukça rağbet görmektedir. Ancak IoT ve bağlı cihazların yükselişi ile beraberinde siber saldırıları getirmektedir.IoT Cihazların bir çoğu güvensiz iletişim kuruyor ve cihazlarında veya buluttaki sistemlerinde hassas bilgiler barındırıyor.Üstelik bu sistemlerin çoğu zayıf parola politikaları ile korunmakta.Bunun yanı sıra giriş panelleri ise zafiyet barındırabiliyor.Hatta bu konuda OWASP’ın bir top 10 IoT zafiyetleri şeklinde bir listesi var.Bu listenin başında kullanılan arayüzler üzerindeki zafiyetler geliyor.

Hızla gelişen teknolojiler, standartların ve mevzuatın eksikliği , ticari teknolojinin iş ve endüstride kullanımı IoT’nin güvenlik kompleksini oluşturuyor. Bu zorluğu gidermek için, kurumların ürünlerine ve hizmetlerine güvenlik sağlamaları gerekiyor.Firmalar, cihazların kullandığı iletişim protokollerini şifreli bir şekilde yaparak aslında IoT cihazlarında bir tık güvenlik sağlamış oluyorlar.Biz ise bu konuda IoT teknolojisi için siber tehditler ve güvenlik açıkları hakkında derinlemesine bir çalışma yürütüyoruz.

IoT Güvenliği

Gerekli zafiyetleri tespit ederek bu konuda detaylı bir rapor hazırlıyoruz böylelikle firmanızın kullanmış olduğu IoT cihazlarını daha güvenli hale getirebiliyorsunuz.Hizmetlerimiz bu konuda sizlere destek oluyor ve bağlı çözümlerinizi fiziksel, iletişim ve yazılım seviyelerinde inceliyor, bunlar:

  • Gömülü Sistemler: Veri toplayan ve dünyayla etkileşime giren cihazlar,
  • Firmware: Yerleşik cihazlarda çalışan yazılım,
  • Kablolu / Kablosuz İletişim: Cihazları birbirine bağlayan protokoller, IP ağ geçitleri ve uzak sistemler,
  • Destekleyen Altyapı: Yönlendiriciler, anahtarlar ve veri toplayıcılar,
  • Bulut Hizmetleri: Verileri ve kontrol aygıtlarını yöneten uzak sunucular,
  • Uygulamalar: Verilere erişim sağlayan veya cihazları kontrol eden son kullanıcı uygulamalarıdır.

Bu bağlamda müşterilerimizin riskleri tespit etmelerini ve bunlara karşı korunmalarını sağlayarak, siber güvenliğin sürdürülebilir olması için çalışıyoruz. 

IoT Güvenlik Hizmetleri

  • IoT güvenlik sağlığı kontrolü : Uçtan uca IoT sisteminiz için hızlı, pratik bir risk değerlendirmesidir. Sağlık kontrolümüz gizlilik, mahremiyet, uzlaşma ve kötüye kullanım, güvenilirlik ve kullanılabilirlik, veri bütünlüğü, yazılımın reddedilmemesi, ürün yazılımı güncellemelerinin doğrulanması ve ölçeklendirilebilirlik içermektedir.
  • IoT için güvenli mimari geliştirme : ‘Tasarım aşamasında güvenli’ olması gereken bir IoT mimarisi sağlayan uçtan uca bir yaklaşımdır. Gerekli teknik güvenlik kontrollerini tanımlarız ve olaylara yanıt, iş sürekliliği ve gizlilik gibi işle ilgili kontrollerin yanı sıra bunları mimariye dahil etmekteyiz.
  • Uzman güvenlik testi aşaması : IoT ekosisteminiz için uyarlanmış siber güvenlik değerlendirmeleridir. Siber saldırılardan önce güvenlik açıklarının bulunmasına yardımcı oluyoruz.
  • Gizlilik ve veri koruma süreci: IoT cihazların verilerinin korunması ve gizliliği üzerine yapılan çalışmalardır. Veri gizliliği üzerinde çalışan uzmanlarımız, IoT sistemlerinizin kişisel bilgileri korumalarını sağlamanıza yardımcı olur. Buna; gizlilik etki değerlendirmeleri, bilgi koruma, gizlilik çerçeveleri, yasal ve düzenleyici uyumluluk (KVKK ) dahildir.
Hizmeti Beğendiniz mi? Hemen Sizi Arayalım!

IoT Güvenliği Hakkında Merak Edilen Sorular