%51 Saldırıları: %51 saldırı, en çok bilinen blokchain güvenlik sorunlarından biridir. %51’lik bir saldırıda, bir veya birkaç kötü niyetli varlık, bir blockchain’in hashrate’inin çoğunluğunu kontrol altına alır. Çoğunluk hashrate’i ile çift harcama yapmak ve diğer madencilerin blokları onaylamasını önlemek için işlemleri tersine çevirebilirler.

2018’de ZenCash, Verge ve Ethereum Classic gibi birçok önemli kripto para, %51 saldırıya maruz kaldı. Genel olarak, saldırganlar bu blockchain güvenlik sorununu sömürerek geçen yıl 20 milyon dolardan fazla para elde ettiler.

Borsa Saldırıları: En pahalı blok zincir güvenlik sorunlarından biri, blok zincir teknolojisinin kendisinde bir sorun değildir. Kripto para borsaları, büyük kripto kullanımları ve bazen zayıf güvenlik uygulamaları nedeniyle bilgisayar korsanları için karlı bir alan haline geldi. Pek çok değişim platformu, merkezi bir şekilde merkezileştirilmiş olduğundan, blockchain’in merkezileşmemiş yararlarını eski hale getirirler.

Herhangi bir erken kripto alıcısı size 2014 Mt. Gox hack’inden bahsedebilir. Mt. Gox dönemin borsa lideriydi ve tüm bitcoin işlemlerinin neredeyse yüzde 70’ini gerçekleştiriyordu. Şubat 2014’te, borsa bir hackerın platformdan yaklaşık 850.000 BTC (~ 473 milyon $) çaldığını ortaya koydu. Etkilenen kullanıcılar ortada kaldı.

Sosyal Mühendislik: Sizin ve çalışanlarınızın bilmesi gereken bir diğer blockchain güvenlik sorunu sosyal mühendisliktir. Sosyal mühendislik birçok formda gelir, ancak amaç her zaman aynıdır: özel anahtarlarınızı, giriş bilgilerinizi veya daha fazlasını doğrudan kripto para biriminizde elde etmek.

Oltalama, sosyal mühendisliğin en yaygın biçimlerinden biridir. Oltalama girişiminde, kötü niyetli bir oyuncu size e-posta gönderir, mesaj gönderir ve hatta güvendiğiniz bir şirket markasını taklit eden bir web sitesi veya sosyal medya hesabı oluşturur. Genellikle, bir aciliyet duygusunu zorlamak için bir hediye veya kritik bir konu altında kimlik bilgilerinizi göndermenizi isteyeceklerdir. Bilgilerinizi teslim ederseniz, hesabınızı silmelerini engellemek için yapabileceğiniz çok az şey vardır.