Bir dizi saldırı, spam göndermek için kullanılan buzdolaplarından ve TV’lerden, bebek monitörlerine sızan ve çocuklarla konuşmaya çalışan bilgisayar korsanlarına kadar çeşitli başlıklar altında medyada yer aldı. IoT saldırılarının birçoğunun cihazların kendisini hedeflemediğini, daha çok ağa giriş noktası olarak IoT cihazlarını kullandığını belirtmeliyiz.

Örneğin, 2010 yılında, araştırmacılar Stuxnet virüsünün İran’daki santrifüjlere fiziksel olarak zarar vermek için kullanıldığını, 2006’da başlayan saldırıların ancak 2009’da gerçekleşen birincil saldırı olduğunu ortaya çıkardı.Genellikle IoT saldırısının en eski örneklerinden biri olarak kabul edilen Stuxnet virüsü, endüstriyel kontrol sistemlerinde (ICS) merkezi denetim ve veri toplama (SCADA) sistemlerini hedef alarak, programlanabilir mantık denetleyicileri (PLC’ler) tarafından gönderilen talimatlara bulaşmak için kötü amaçlı yazılım kullanır.

Aralık 2013’te Proofpoint Inc.’in kurumsal güvenlik şirketi araştırmacısı ilk IoT botnet’i keşfetti. Araştırmacıya göre, botnet’in %25’inden fazlası akıllı TV’ler, bebek monitörleri ve ev aletleri gibi bilgisayar dışındaki cihazlardan oluşuyordu.

2015 yılında güvenlik araştırmacıları Charlie Miller ve Chris Valasek bir Jeep’e kablosuz olarak saldırdılar, arabanın medya merkezindeki radyo istasyonunu değiştirdiler, ön cam sileceklerini ve klimasını çalıştırdılar ve gaz pedalının çalışmasını durdurdular. Motoru da öldürebileceklerini, frenleri devreye sokabileceklerini ve frenleri tamamen devre dışı bırakabileceklerini söylediler. Miller ve Valasek, Chrysler’in araç içi bağlantı sistemi olan Uconnect aracılığıyla aracın ağına sızmayı başardılar.