Çok sayıda zorluk, IoT cihazlarının güvenliğini ve IoT ortamında uçtan uca güvenlik sağlamayı önler. Ağ oluşturma araçları ve diğer nesneler fikri nispeten yeni olduğundan, bir ürünün tasarım aşamasında güvenlik her zaman birinci öncelik olarak görülmemiştir. Ek olarak, IoT gelişmekte olan bir pazar olduğundan, pek çok ürün tasarımcısı ve üreticisi, güvenliği sağlamak için gerekli adımları atmak yerine, ürünlerini hızlı bir şekilde pazarlamakla daha fazla ilgilenmektedir.

IoT güvenliğiyle ilgili önemli bir sorun, güvenlik ihlallerine yol açabilecek sabit kodlanmış veya varsayılan şifrelerin kullanılmasıdır. Parolalar değiştirilse bile, sızmayı önleyecek kadar güçlü değildirler. Birçok cihaz gelişmiş güvenlik özellikleri sunmaz veya sunamaz. Örneğin, nemi veya sıcaklığı izleyen sensörler gelişmiş şifreleme veya diğer güvenlik önlemlerini yerine getiremez. Ayrıca, birçok IoT cihazı “ayarla ve unut” düşüncesiyle neredeyse hiç güvenlik güncellemesi veya yaması almıyorlar.

Üreticinin bakış açısından, en başından itibaren güvenlik sağlamak pahalı olabilir, gelişimi yavaşlatabilir ve cihazın olması gerektiği gibi çalışmamasına neden olabilir.