• Çevre dokümantasyonu: Herhangi bir adli kurumda kanıtları değerlendirmek söz konusu olduğunda, belgeleri olması gereken şekilde hazırlamak en önemli görevlerden biridir. Her şeyden önce, mobil cihazın kendisinin ve bulunduğu ortamın (özellikle kablolar, adaptörler, yerleştirme istasyonu vb.) fotoğrafları çekilmelidir. Ayrıca belgelerde cihazın bulunduğu durum (çalışıyor/çalışmıyor; kilitli/açık; görünür hasarlar, vb.) not edilmelidir.

• IMEI’nin dokümantasyonu: Akıllı telefonlar için bir tanımlayıcı olarak, belgelerde genellikle IMEI (Uluslararası Mobil İstasyon Ekipmanı Kimliği) kullanılır. IMEI’nin hücresel ağdaki bir cihazı tanımlaması gerektiği için, çift SIM telefonlarında iki IMEI bulunur, CDMA ağı için yapılan telefonlarda IMEI yerine MEID bulunur. Hücresel bir şebekeye bağlanma yeteneği olmayan tabletler atanmış bir IMEI’ye sahip değildir.

Genellikle IMEI telefonun arkasına veya pilin altındaki bir etikete basılır. Bir IMEI’yi bu şekilde bulamazsanız, genellikle telefonun menüsünde veya * # 06 tuşlarına basarak bulabilirsiniz.

• Kilitli Mobil Cihazları Kullanma: Telefon kilidi açık durumda bulunursa, birinci öncelik telefonun kilitlenmesini durdurmak, ekrana dokunarak ve ekran zaman aşımı ayarını en yükseğe ayarlamaktır. Sonraki adım güvenlik ayarlarına gidip, herhangi bir kilit kodu ayarlanmış olup olmadığını kontrol etmektir. Eğer kilit kodu varsa ve kod bilinmiyorsa, telefondan veri çıkarma işleminin hemen olay yerinde yapılması düşünülebilir.

Cihaz bulunduğunda ekranın aktif olmaması durumunda, ekrana dokunulmaması gerekir; böylece ekrandaki olası lekeler giderilebilir ve telefonun olası kilit açma kalıpları ile çözülebilir.
Tüm modern akıllı telefonlarda, uzaktan kumanda komutuyla telefonu kilitleme veya telefondaki tüm verileri silme seçeneği bulunur. Bu, bir cihazın tüm kanıtlarını kaybetme riskinizi dayatır. Ek olarak, nöbetten sonra cihaza gelen veriler delilleri değiştirebilir veya üzerine yazabilir ve muayenenizin adli sağlamlığını baltalayabilir. Bu nedenle, bir sonraki öncelik, cihazın ağ ile olan bağlantısını kesmek olmalıdır.